Wydrukuj tę stronę

Nasz ekspert

Małgorzata Dankowska Doradca podatkowy
Partner
E-mail

Eksperci TPA Poland doradzali funduszowi REICO przy nabyciu biurowca Proximo II

Rynek nieruchomości w stolicy dynamicznie się rozwija i nie znosi próżni. Właśnie doszło do kolejnej ważnej transakcji w tym segmencie. Biurowiec Proximo II na warszawskiej Woli kupił fundusz REICO. Doradcą był Zespół TPA Poland.

To kolejna cegiełka do naszego portfolio doradztwa transakcyjnego. Rocznie, tylko na rynku polskim, doradzamy w kilku do kilkunastu tego typu przedsięwzięciach. Jesteśmy dumni, że mogliśmy dzielić się naszą wiedzą, kolejny raz pracując dla funduszu REICO i cieszymy się, że REICO zdecydował się nabyć cały kompleks Proximo.

– komentuje transakcję Małgorzata Dankowska, Partner Działu  Podatkowego w TPA Poland, szefowa Działu Doradztwa dla Rynku Nieruchomości.

W ramach nabycia biurowca Proximo II Zespół TPA doradzał w obszarach: podatkowego i fiansowego due dilligence, podatkowego zabezpieczenia transakcji, kalkulacji ceny oraz wsparcia transakcyjnego wychodzącego poza doradztwo podatkowe i finansowe ułatwiające sprawne domknięcie transakcji.

Biurowiec Proximo II znajduje się na ul. Przyokopowej 26, tuż obok stacji drugiej linii metra przy Rondzie Daszyńskiego i jest drugą częścią kompleksu biurowego Proximo. To prestiżowa lokalizacja w biznesowym centrum stolicy. Budowa nieruchomości została zakończona w marcu tego roku (rozpoczęto ją w czerwcu 2016 r.). Biurowiec dysponuje 650 mkw. powierzchni usługowej oraz ponad 19 tys. mkw. powierzchni biurowej, zlokalizowanej na 11 kondygnacjach. Parking podziemny pomieści 206 aut. Dodatkowym atutem budynku jest ponad 600 mkw. tarasów, które będą dostępne dla najemców budynku.

Warto dodać, że jest to biurowiec o klasie „A”, co oznacza m.in. że do jego budowy wykorzystano najnowocześniejsze materiały, a także energooszczędne i wydajne systemy i instalacje. Dostępne biura zapewniają wysokie i komfortowe standardy pracy.

Recepcja oraz wnętrze zostały zaprojektowane przez uznane na świecie włoskie biuro architektoniczne Pininfarina. Obecnie najwięcej powierzchni wynajmują Accenture oraz EY Global Delivery Services Poland.

Inwestorem projektu był Hines Polska, a spółka Hochtief Polska z Warszawy była generalnym wykonawcą. Z kolei biuro Rolfe Judd Polska z siedzibą w Katowicach było autorem projektu architektonicznego.

Fundusz REICO nabył budynek od Hines. Transakcja opiewała na kwotę 77,3 Mio Euro.

REICO investiční společnost České spořitelny, a.s. (REICO IS ČS) to fundusz inwestycyjny założony w 2006 roku w Pradze. Zajmuje się przede wszystkim zarządzaniem otwartymi funduszami nieruchomościowymi. REICO zarządza funduszem, który posiada w swoim portfolio kilka wehikułów korporacyjnych (SPV), będących właścicielami nieruchomości położonych w Czechach i na Słowacji. REICO jest kontrolowane przez Erste Group Bank AG, która wraz ze swoimi podmiotami zależnymi świadczy wiele usług bankowych i innych usług finansowych na rzecz klientów detalicznych i instytucjonalnych, przede wszystkim w Europie Środkowo-Wschodniej.

REICO po raz trzeci wybrał Ekspertów TPA Poland na swojego doradcę transakcyjnego. Dotychczasowa współpraca REICO i ekspertów TPA Poland sprawiła, że dobrze znamy oczekiwania REICO. Natomiast fundusz zna nasze wysokie standardy pracy. To z pewnością pozwala nam na przeprowadzanie procesu transakcyjnego na rynku nieruchomości z sukcesem.

– dodaje Paulina Nawrat, Menedżerka w Dziale Podatkowym w TPA Poland odpowiedzialna za koordynację transakcji.